Ciepłe, miłe w dotyku, ładne i trwałe - to prawdopodobnie cztery najczęściej wymieniane cechy, gdy myślimy o tym, jakie ubrania na zimę są najlepsze. Zimne miesiące już nadeszły i czas zacząć ubierać się na cebulkę lub w dobrze przemyślaną odzież, by na pewno nie zmarznąć, a jednocześnie wciąż wyglądać stylowo.

Kluczem w poszukiwaniu dobrych ubrań na zimę jest znajomość materiałów, z jakich odzież jest wykonana. Niewiele jednak osób pewnie porusza się w światku tekstylnym. Mamy tendencję do wybierania ubrań pod kątem koloru, fasonu, tego, czy dobrze leżą i czy dobrze się w nich czujemy. Istnieje jednak wiele materiałów, które, choć robią dobre wrażenie, nie najlepiej sprawdzają się zimą. Jak rozpoznać te lepsze?

Co znajdziemy na metce?

Każdy element odzieży powinien mieć metkę lub wszywkę, a każda metka lub wszywka kilka podstawowych informacji i produkcie. Kraj pochodzenia i rozmiar, ale przede wszystkim materiał, lub materiały, z jakich ubranie jest wykonane, a także instrukcje, jak o nie dbać. Instrukcje te najczęściej będą symbolicznymi obrazkami, które wskażą nam jak prać i prasować dany ciuch, by go nie zniszczyć. A co z materiałami?

Tekstylia dzielą się na naturalne, sztuczne i syntetyczne. Naturalne to te wykonane z surowców pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, na przykład wełna, czy len. Sztuczne to te pochodzące z surowców naturalnych, ale przetworzonych chemicznie, jak choćby wiskoza, wykonana z celulozy drzewnej. Włókna syntetyczne z kolei to te, które są w całości wykonane w laboratoriach i nie występują zupełnie w przyrodzie - na przykład poliester.

Co najlepiej ubrać zimą?

Każdy rodzaj włókien ma swoje charakterystyki. O włókna naturalne najczęściej nieco trudniej jest dbać, wymagają one więcej uwagi, ale też odpowiednio czyszczone i przechowywane mogą nam służyć nawet latami. Włókna sztuczne i syntetyczne uznaje się za gorsze jakościowo, choć w określonych okolicznościach sprawdzają się idealnie.

Zimą jednakże ważny jest komfort i ciepło. A to lepiej zapewni wełna, niż na przykład syntetyczny akryl. Wełna, czy to owcza, czy z innych zwierząt doskonale odprowadza wodę i zatrzymuje ciepło. Jest przy tym miękka w dotyku. Nieco droższa odmiana wełny, jaką jest kaszmir jest cieńsza, ale za to cieplejsza i uznawana za jeden z najlepszych materiałów na zimowe swetry.

Ze sztucznych materiałów warto wspomnieć polar. Przez lata nietraktowany zbyt poważnie, dziś wraca do łask, i słusznie. Polar jest materiałem ciepłym i miłym w dotyku, nie niszczy się łatwo i wbrew obiegowej opinii jest bardzo stylowy. Możliwości jest więc wiele i wcale nie trzeba wybierać między komfortem a stylem.